Taiwan Semiconductor Corporation SMCJ17AH
Part No.:
SMCJ17AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ17AH.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ17AH.pdf
1. How to order SMCJ17AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ17AH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ17AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ17AH.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ17AH pin diagram, SMCJ17AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ17AH SMCJ17AHM6G SMCJ17AHR7G
Part Number SMCJ17AH SMCJ17AHM6G SMCJ17AHR7G
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57A 57A 57A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)