YAGEO SMCJ170A/TR13
Part No.:
SMCJ170A/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ170A/TR13.pdf
Description:
SMCJ, DO-204AB, 170V, 275V, REEL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order SMCJ170A/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ170A/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ170A/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ170A/TR13.
Image SMCJ170A/TR13 SMCJ170A-AT/TR13 SMCJ170A/TR7 SMCJ170A-AT/TR7
Part Number SMCJ170A/TR13 SMCJ170A-AT/TR13 SMCJ170A/TR7 SMCJ170A-AT/TR7
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ SMCJ SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A 5.5A 5.5A 5.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)