Micro Commercial Co SMCJ150CA-TP
Part No.:
SMCJ150CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ150CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order SMCJ150CA-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ150CA-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ150CA-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ150CA-TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ150CA-TP SMCJ150CAHE3-TP SMCJ150CAQ-TP
Part Number SMCJ150CA-TP SMCJ150CAHE3-TP SMCJ150CAQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)