Bourns Inc. SMCJ150CA
Part No.:
SMCJ150CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ150CA.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ150CA.pdf
1. How to order SMCJ150CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ150CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ150CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ150CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ150CA pin diagram, SMCJ150CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ150CA
Part Number SMCJ150CA
Manufacturer Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)