Taiwan Semiconductor Corporation SMCJ14CA
Part No.:
SMCJ14CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ14CA.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ14CA.pdf
1. How to order SMCJ14CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ14CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ14CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ14CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ14CA pin diagram, SMCJ14CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ14CA SMCJ14CAH SMCJ14CA M6G SMCJ14CAHM6G SMCJ14CAHR7G
Part Number SMCJ14CA SMCJ14CAH SMCJ14CA M6G SMCJ14CAHM6G SMCJ14CAHR7G
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V 14V 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V 15.6V 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V 23.2V 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A 64.7A 64.7A 64.7A 64.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)