SMC Diode Solutions SMCJ130A
Part No.:
SMCJ130A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ130A.pdf
1. How to order SMCJ130A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ130A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ130A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ130A pin diagram, SMCJ130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ130A
Part Number SMCJ130A
Manufacturer SMC Diode Solutions
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)