Taiwan Semiconductor Corporation SMCJ11AH
Part No.:
SMCJ11AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ11AH.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer:
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ11AH.pdf
1. How to order SMCJ11AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ11AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ11AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ11AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ11AH pin diagram, SMCJ11AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ11AH SMCJ11AHM6G SMCJ11AHR7G
Part Number SMCJ11AH SMCJ11AHM6G SMCJ11AHR7G
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 86A 86A 86A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)