Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG85CAHE3/9AT
Part No.:
SMCG85CAHE3/9AT
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG85CAHE3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO215AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
Datasheet:
1. How to order SMCG85CAHE3/9AT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG85CAHE3/9AT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG85CAHE3/9AT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCG85CAHE3/9AT SMCG85CAHE3/57T
Part Number SMCG85CAHE3/9AT SMCG85CAHE3/57T
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.9A 10.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)