Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG60CA-E3/9AT
Part No.:
SMCG60CA-E3/9AT
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG60CA-E3/9AT.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order SMCG60CA-E3/9AT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG60CA-E3/9AT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG60CA-E3/9AT?
Image SMCG60CA-E3/9AT SMCG60CAHE3/9AT SMCG60CA-M3/9AT SMCG60CA-M3/57T SMCG60CA-E3/57T
Part Number SMCG60CA-E3/9AT SMCG60CAHE3/9AT SMCG60CA-M3/9AT SMCG60CA-M3/57T SMCG60CA-E3/57T
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96V 96V 96V 96V 96V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 15.5A 15.5A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)