Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG51CA-M3/9AT
Part No.:
SMCG51CA-M3/9AT
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG51CA-M3/9AT.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order SMCG51CA-M3/9AT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG51CA-M3/9AT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG51CA-M3/9AT?
Image SMCG51CA-E3/9AT SMCG51CAHE3/9AT SMCG51CA-M3/9AT SMCG51CA-M3/57T SMCG51CA-E3/57T
Part Number SMCG51CA-E3/9AT SMCG51CAHE3/9AT SMCG51CA-M3/9AT SMCG51CA-M3/57T SMCG51CA-E3/57T
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V 51V 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V 56.7V 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V 82.4V 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A 18.2A 18.2A 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)