Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG48CAHE3/57T
Part No.:
SMCG48CAHE3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG48CAHE3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO215AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
Datasheet:
1. How to order SMCG48CAHE3/57T on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG48CAHE3/57T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG48CAHE3/57T?
Image SMCG48CAHE3/9AT SMCG48CAHE3/57T
Part Number SMCG48CAHE3/9AT SMCG48CAHE3/57T
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)