Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG16CA-E3/9AT
Part No.:
SMCG16CA-E3/9AT
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG16CA-E3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO215AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order SMCG16CA-E3/9AT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG16CA-E3/9AT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG16CA-E3/9AT?
Image SMCG16CA-E3/9AT SMCG16CAHE3/9AT SMCG16CA-M3/57T SMCG16CA-M3/9AT SMCG16CA-E3/57T
Part Number SMCG16CA-E3/9AT SMCG16CAHE3/9AT SMCG16CA-M3/57T SMCG16CA-M3/9AT SMCG16CA-E3/57T
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V 26V 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A 57.7A 57.7A 57.7A 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)