Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG160CAHE3/57T
Part No.:
SMCG160CAHE3/57T
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG160CAHE3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order SMCG160CAHE3/57T on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG160CAHE3/57T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG160CAHE3/57T?
Image SMCG160CAHE3/9AT SMCG160CAHE3/57T
Part Number SMCG160CAHE3/9AT SMCG160CAHE3/57T
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)