Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG11CA-E3/57T
Part No.:
SMCG11CA-E3/57T
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG11CA-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO215AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order SMCG11CA-E3/57T on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG11CA-E3/57T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG11CA-E3/57T?
Image SMCG11CA-E3/9AT SMCG11CAHE3/9AT SMCG11CA-E3/57T SMCG11CAHE3/57T
Part Number SMCG11CA-E3/9AT SMCG11CAHE3/9AT SMCG11CA-E3/57T SMCG11CAHE3/57T
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82.4A 82.4A 82.4A 82.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)