STMicroelectronics SMC50J40A
Part No.:
SMC50J40A
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
78A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
SMC
1. How to order SMC50J40A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMC50J40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC50J40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC50J40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMC50J40A pin diagram, SMC50J40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMC50J40A
Part Number SMC50J40A
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 78A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)