STMicroelectronics SMC30J170CA
Part No.:
SMC30J170CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
DISCRETE
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMC30J
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SMC30J170CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMC30J170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC30J170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC30J170CA.
Image SMC30J170CA
Part Number SMC30J170CA
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMC30J
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)