Eaton - Electronics Division SMBJE90CAH
Part No.:
SMBJE90CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE90CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE90CAH.pdf
1. How to order SMBJE90CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE90CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE90CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE90CAH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE90CAH pin diagram, SMBJE90CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE90CAH
Part Number SMBJE90CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)