Eaton - Electronics Division SMBJE75A
Part No.:
SMBJE75A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE75A.pdf
1. How to order SMBJE75A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE75A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE75A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE75A pin diagram, SMBJE75A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE75A SMBJE75AH
Part Number SMBJE75A SMBJE75AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A 5A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)