Eaton - Electronics Division SMBJE70CAH
Part No.:
SMBJE70CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE70CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE70CAH.pdf
1. How to order SMBJE70CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE70CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE70CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE70CAH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE70CAH pin diagram, SMBJE70CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE70CAH
Part Number SMBJE70CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)