Eaton - Electronics Division SMBJE440CA
Part No.:
SMBJE440CA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE440CA.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
440V
Voltage - Breakdown (Min):
492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
800mA
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE440CA.pdf
1. How to order SMBJE440CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE440CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE440CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE440CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE440CA pin diagram, SMBJE440CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE440CA SMBJE440CAH
Part Number SMBJE440CA SMBJE440CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 440V 440V
Voltage - Breakdown (Min) 492V 492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 713V 713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 800mA 800mA
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)