Eaton - Electronics Division SMBJE250CAH
Part No.:
SMBJE250CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE250CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE250CAH.pdf
1. How to order SMBJE250CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE250CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE250CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE250CAH.
Image SMBJE250CAH
Part Number SMBJE250CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 250V
Voltage - Breakdown (Min) 279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)