Eaton - Electronics Division SMBJE220CAH
Part No.:
SMBJE220CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE220CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
220V
Voltage - Breakdown (Min):
246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE220CAH.pdf
1. How to order SMBJE220CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE220CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE220CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE220CAH.
Image SMBJE220CAH
Part Number SMBJE220CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V
Voltage - Breakdown (Min) 246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.7A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)