Eaton - Electronics Division SMBJE18A
Part No.:
SMBJE18A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE18A.pdf
1. How to order SMBJE18A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE18A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE18A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE18A pin diagram, SMBJE18A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE18A SMBJE18AH
Part Number SMBJE18A SMBJE18AH
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A 20.6A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)