Eaton - Electronics Division SMBJE170AH
Part No.:
SMBJE170AH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE170AH.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC UNI
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE170AH.pdf
1. How to order SMBJE170AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE170AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE170AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE170AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE170AH pin diagram, SMBJE170AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE170AH
Part Number SMBJE170AH
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)