Eaton - Electronics Division SMBJE150CAH
Part No.:
SMBJE150CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE150CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE150CAH.pdf
1. How to order SMBJE150CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE150CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE150CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE150CAH.
Image SMBJE150CAH
Part Number SMBJE150CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)