Micro Commercial Co SMBJ90A-TP
Part No.:
SMBJ90A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ90A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ90A-TP.pdf
1. How to order SMBJ90A-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ90A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ90A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ90A-TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ90A-TP pin diagram, SMBJ90A-TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ90A-TP SMBJ90AHE3-TP SMBJ90AQ-TP
Part Number SMBJ90A-TP SMBJ90AHE3-TP SMBJ90AQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A 4.1A 4.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)