STMicroelectronics SMBJ70CA-TR
Part No.:
SMBJ70CA-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ70CA-TR.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ70CA-TR.pdf
1. How to order SMBJ70CA-TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ70CA-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ70CA-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ70CA-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ70CA-TR
Part Number SMBJ70CA-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJ, TRANSIL™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)