Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ64D-M3/I
Part No.:
SMBJ64D-M3/I
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ64D-M3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 102VC DO214AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
72.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
102V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.88A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
1. How to order SMBJ64D-M3/I on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ64D-M3/I price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ64D-M3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ64D-M3/I.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ64D-M3/I SMBJ64D-M3/H
Part Number SMBJ64D-M3/I SMBJ64D-M3/H
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 72.2V 72.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 102V 102V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.88A 5.88A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)