Bourns Inc. SMBJ350A
Part No.:
SMBJ350A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ350A.pdf
Description:
TVS DIODE 350VWM 567VC SMB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ350A.pdf
1. How to order SMBJ350A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ350A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ350A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ350A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ350A pin diagram, SMBJ350A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ350A
Part Number SMBJ350A
Manufacturer Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 350V
Voltage - Breakdown (Min) 391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)