KYOCERA AVX SMBJ26CA
Part No.:
SMBJ26CA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ26CA.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.25A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ26CA.pdf
1. How to order SMBJ26CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ26CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ26CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ26CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ26CA pin diagram, SMBJ26CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ26CA
Part Number SMBJ26CA
Manufacturer KYOCERA AVX
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.25A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)