Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ188D-M3/H
Part No.:
SMBJ188D-M3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ188D-M3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 188VWM 301VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
212V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.03A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
1. How to order SMBJ188D-M3/H on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ188D-M3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ188D-M3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ188D-M3/H.
Image SMBJ188D-M3/I SMBJ188D-M3/H
Part Number SMBJ188D-M3/I SMBJ188D-M3/H
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 188V 188V
Voltage - Breakdown (Min) 212V 212V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 301V 301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.03A 2.03A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)