Bourns Inc. SMBJ160A
Part No.:
SMBJ160A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ160A.pdf
1. How to order SMBJ160A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ160A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ160A pin diagram, SMBJ160A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ160A SMBJ160A-QH SMBJ160A-Q
Part Number SMBJ160A SMBJ160A-QH SMBJ160A-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A 2.3A 2.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)