KYOCERA AVX SMBJ140CA
Part No.:
SMBJ140CA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ140CA.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 227VC SMB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
140V
Voltage - Breakdown (Min):
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.65A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ140CA.pdf
1. How to order SMBJ140CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ140CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ140CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ140CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ140CA pin diagram, SMBJ140CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ140CA
Part Number SMBJ140CA
Manufacturer KYOCERA AVX
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 140V
Voltage - Breakdown (Min) 155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.65A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)