KYOCERA AVX SMBJ140A
Part No.:
SMBJ140A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ140A.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 227VC SMB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
140V
Voltage - Breakdown (Min):
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.65A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ140A.pdf
1. How to order SMBJ140A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ140A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ140A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ140A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ140A pin diagram, SMBJ140A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ140A
Part Number SMBJ140A
Manufacturer KYOCERA AVX
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 140V
Voltage - Breakdown (Min) 155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.65A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)