Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ130CAH
Part No.:
SMBJ130CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ130CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ130CAH.pdf
1. How to order SMBJ130CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ130CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ130CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ130CAH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ130CAH pin diagram, SMBJ130CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ130CAH SMBJ130CAHM4G SMBJ130CAHR5G
Part Number SMBJ130CAH SMBJ130CAHM4G SMBJ130CAHR5G
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJH SMBJH SMBJH
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A 3A 3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications - - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)