Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ28HR3G
Part No.:
SMAJ28HR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJ28HR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 50VC DO214AC
Manufacturer:
Series:
SMAJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJ28HR3G.pdf
1. How to order SMAJ28HR3G on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMAJ28HR3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ28HR3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ28HR3G.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ28HR3G pin diagram, SMAJ28HR3G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ28HR3G
Part Number SMAJ28HR3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-214AC, SMA
Series SMAJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)