Micro Commercial Co SMAJ160A-TP
Part No.:
SMAJ160A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJ160A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AC
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TA)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJ160A-TP.pdf
1. How to order SMAJ160A-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMAJ160A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ160A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ160A-TP.
Image SMAJ160A-TP SMAJ160AHE3-TP SMAJ160AQ-TP
Part Number SMAJ160A-TP SMAJ160AHE3-TP SMAJ160AQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A 1.5A 1.5A
Power - Peak Pulse 400W 400W 400W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA) -55°C ~ 175°C (TA) -55°C ~ 175°C (TA)