STMicroelectronics SMA6J85A-TR
Part No.:
SMA6J85A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6J85A-TR.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 146VC SMA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6J85A-TR.pdf
1. How to order SMA6J85A-TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMA6J85A-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J85A-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J85A-TR.
Image SMA6J85A-TR
Part Number SMA6J85A-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-214AC, SMA
Series SMA6J, TRANSIL™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)