Littelfuse Inc. SMA6J8.5A
Part No.:
SMA6J8.5A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6J8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214 TR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6J8.5A.pdf
1. How to order SMA6J8.5A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMA6J8.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J8.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6J8.5A pin diagram, SMA6J8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMA6J8.5CA SMA6J8.0A SMA6J8.0CA SMA6J8.5A SMA6J85A
Part Number SMA6J8.5CA SMA6J8.0A SMA6J8.0CA SMA6J8.5A SMA6J85A
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMA6J SMA6J SMA6J SMA6J SMA6J
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W