Micro Commercial Co SMA6J36AFLQ-TP
Part No.:
SMA6J36AFLQ-TP
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6J36AFLQ-TP.pdf
Description:
TVS,DO-221AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.33A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
DO-221AC (SMA-FL)
Datasheet:
1. How to order SMA6J36AFLQ-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMA6J36AFLQ-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J36AFLQ-TP?
Image SMA6J36AFLQ-TP
Part Number SMA6J36AFLQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.33A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)