STMicroelectronics SMA6F28AY
Part No.:
SMA6F28AY
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6F28AY.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMAFLAT
Series:
SMA6F
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6F28AY.pdf
1. How to order SMA6F28AY on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMA6F28AY price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6F28AY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F28AY.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6F28AY pin diagram, SMA6F28AY datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMA6F28AY
Part Number SMA6F28AY
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Series SMA6F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.8A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)