STMicroelectronics SMA6F15A
Part No.:
SMA6F15A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6F15A.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMAFLAT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
SMA6F, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMAflat
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6F15A.pdf
1. How to order SMA6F15A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMA6F15A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6F15A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F15A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6F15A pin diagram, SMA6F15A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMA6F15A SMA6F15AY
Part Number SMA6F15A SMA6F15AY
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
Series SMA6F, TRANSIL™ SMA6F, TRANSIL™
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.1A 25.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)