Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F12AHD-M3/6A
Part No.:
SMA6F12AHD-M3/6A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudSMA6F12AHD-M3/6A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 22.9VC DO221AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
157A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Datasheet:
1. How to order SMA6F12AHD-M3/6A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMA6F12AHD-M3/6A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6F12AHD-M3/6A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMA6F12AHD-M3/6A SMA6F12AHD-M3/6B
Part Number SMA6F12AHD-M3/6A SMA6F12AHD-M3/6B
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.2V 13.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.9V 22.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 157A (8/20µs) 157A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 4000W (4kW) 4000W (4kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)