JST Sales America Inc. SM24B-ZPDSS-TF
Part No.:
SM24B-ZPDSS-TF
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSM24B-ZPDSS-TF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD R/A 24POS 1.5MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
ZPD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Outer Shroud Contact
Pitch - Mating:
0.059" (1.50mm)
Number of Positions:
24
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.309" (7.85mm)
Contact Shape:
Rectangular
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Current Rating (Amps):
2A
Datasheet:
1. How to order SM24B-ZPDSS-TF on Chuangxin Cloud?
3. Are the SM24B-ZPDSS-TF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM24B-ZPDSS-TF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM24B-ZPDSS-TF
Part Number SM24B-ZPDSS-TF
Manufacturer JST Sales America Inc.
Series ZPD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Type Outer Shroud Contact
Pitch - Mating 0.059" (1.50mm)
Number of Positions 24
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.309" (7.85mm)
Contact Shape Rectangular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Features -
Current Rating (Amps) 2A