SMC Diode Solutions SM090KD800G1
Part No.:
SM090KD800G1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudSM090KD800G1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 800V 100A T1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 100 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
T1
Datasheet:
1. How to order SM090KD800G1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SM090KD800G1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM090KD800G1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM090KD800G1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM090KD800G1
Part Number SM090KD800G1
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 100 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 800 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C