Littelfuse Inc. SLD8S27A
Part No.:
SLD8S27A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
Chuangxin CloudSLD8S27A.pdf
Description:
TVS DIODE 27VWM 43.6VC SMTO-263
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
SLD8S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
27V
Voltage - Breakdown (Min):
29.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
160A
Power - Peak Pulse:
7000W (7kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMTO-263
Datasheet:
Chuangxin CloudSLD8S27A.pdf
1. How to order SLD8S27A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SLD8S27A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLD8S27A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLD8S27A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SLD8S27A pin diagram, SLD8S27A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLD8S27A
Part Number SLD8S27A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case Nonstandard SMD
Series SLD8S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V
Voltage - Breakdown (Min) 29.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 160A
Power - Peak Pulse 7000W (7kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)