SK3150A-LTP.pdf
SK3150A-LTP.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK3150A-LTP.
| Image |  |
| Part Number | SK3150A-LTP | SK3150AHE3-LTP | SK3150AFLH-TP |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co |
| Series | - | - | - |
| Package/Case | DO-214AC, SMA | DO-214AC, SMA | DO-214AC, SMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V | 150 V | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | 3A | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 3 A | 900 mV @ 3 A | 900 mV @ 3 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 150 V | 200 µA @ 150 V | 200 µA @ 150 V |
| Capacitance @ Vr, F | 100pF @ 4V, 1MHz | 100pF @ 4V, 1MHz | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | - | - | - |
| Qualification | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | DO-214AC (SMA) | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |