SMC Diode Solutions SK2U240-200
Part No.:
SK2U240-200
Datasheet:
Chuangxin CloudSK2U240-200.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 200V 123A SOT227
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
123A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 120 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudSK2U240-200.pdf
1. How to order SK2U240-200 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SK2U240-200 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SK2U240-200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK2U240-200.
Image SK2U240-200
Part Number SK2U240-200
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 123A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 120 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C