SMC Diode Solutions SK2U200-400
Part No.:
SK2U200-400
Datasheet:
Chuangxin CloudSK2U200-400.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 120A SOT227
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Datasheet:
Chuangxin CloudSK2U200-400.pdf
1. How to order SK2U200-400 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SK2U200-400 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SK2U200-400?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK2U200-400.
Image SK2U200-400 SK2U200-1200 SK2U200-600
Part Number SK2U200-400 SK2U200-1200 SK2U200-600
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - - -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC SOT-227-4, miniBLOC SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Box Box Box
Product Status Active Active Active
Diode Configuration 2 Independent 2 Independent 2 Independent
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A (DC) 120A (DC) 120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 100 A 1.15 V @ 100 A 1.15 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns 150 ns 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 400 V 50 µA @ 400 V 50 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C