SMC Diode Solutions SK2U150-400
Part No.:
SK2U150-400
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Chuangxin CloudSK2U150-400.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 75A SOT-227
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 75 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
Datasheet:
Chuangxin CloudSK2U150-400.pdf
1. How to order SK2U150-400 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SK2U150-400 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SK2U150-400?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK2U150-400.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SK2U150-400
Part Number SK2U150-400
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 75 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C